Web sitemize hoş geldiniz...

% 100 SEO Uyumlu Site Nasıl Yapılır?


seo uzmanı - Bu aslında hepimizin sorunu. Hepimiz de % 100 SEO uyumlu site nasıl yapılır diye merak ediyoruz, kimimizin bu konuda bilgisi varken kimimiz de bir araştırma içindeyiz. Aşağıda maddeler eşliğinde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1- H1 Başlık sınırı 20 karakter olmalı ve içinde anahtar kelime geçmelidir.
Örnek; ANKARA KAMERA GÜVENLİK

2- En fazla 4 H2 VE 4 H3 başlık olmalıdır. Sitenizin şablonu daha fazla sayıda size H başlık sorunu yaratıyorsa, <div etiketinden yararlanabilirsiniz.

3- Sitemiz Türkçe olduğu için hiç bir şekilde yabancı kelime olmamalıdır.

4- Resimlerde mutlaka yükseklik ve genişlik değerleri belirtilmeli, ALT etiketi ile açıklama girilmelidir.

5- Ana sayfada hiç bir başlığın birbirine benzer olmaması gerekiyor. Bu konuda dikkat edilmelidir. Sık tekrarlanan başlıklar, arama botları tarafından dikkate alınmıyor.

6- Makaleleriniz 250 ile 500 kelime arasında olmalıdır. Anahtar kelime tekrarından kaçınılmalı, resim ve video ile desteklenmelidir. Her yazıda bir ana başlık ve iki alt başlık kullanın. Alt başlıklar ilk zamanlarda index almaz, fakat daha sonraları size hit getirecektir. Başlık seçimlerinde ise maksimum 5 kelimeye kadar çıkın. Başlık seçiminde özgün olun. Her makale için 4 adetten fazla etiketleme yapmayın.

7- Kategori oluştururken bir adet "BLOG" kategorisi oluşturun ve buraya güncel makale girişi yapın. Makalelerinizi her gün 1 adet giriyorsanız bu sayıyı bir gün 5 diğer gün 2 olarak düzensiz yapmayın. Eğer, sitenizi yeni açmış iseniz tüm yazıları birden girmeyin, bunu 30 güne yayın ve her gün eşit yazı girişi yapın. Yazılarınızda doğrudan link vermeyin. 30 gün sonra makalelerde link girişi yapmaya başlayın.

8- Javascript ve CSS dosyalarını birleştirin. Eğer, WP kullanıyorsanız bunun için AUTOPTIMIZE eklentisi idealdir, sitenizi hızlandırır ve ön belleği temizler. Dilerseniz GZIPPY eklentisini de kullanabilirsiniz.

9- WP tema kullanıyorsanız çok fazla eklenti yapmayın. Siteniz yorumlara açıksa mutlaka AKISMET eklentisini aktif yapın ve kayıt olun. Onun dışında ALL IN SEO eklentisi YOAST eklentisine göre çok daha kullanışlıdır, ancak SEO eklentileri site haritası yöneticilerini aktif etmek yerine kendi site haritanızı oluşturursanız çok daha hızlı site haritası gönderebilirsiniz.

10-Site içeriğinizde büyük resim kullanmayın. Mümkün olduğu kadar resim seçiminde küçük resimlere öncelik verin. Slider gibi araçları kullanıyorsanız, en küçük boyutları tercih edin.

11- Sitenizi yeni açmış iseniz tüm sosyal medya paylaşımlarını manuel yapın ve paylaşırken bir cümle de olsa kendi yorumunuzu ekleyin. JETPACK gibi otomatik paylaşım eklentilerinde ilk aylarda uzak durun.

12- Yan menüde mutlaka Twitter yayın akışı kullanın ve her yazınızı bu sosyal medyada paylaşın. Mutlaka Google Plus hesabı açın, hatta gerekirse harita kaydını kendiniz yapın.

13- Eğer, ana sayfadan anahtar kelime çalışması yapmayı düşünüyorsanız, ana sayfanızın sabit yazı olması daha doğrudur. Bu şekilde meta açıklama sorununuz ortadan kalkar.

14- Footer'da mutlaka iletişim bilgileriniz, site haritanız ve mümkünse RSS kayıtlarınız bulunmalıdır. 

15- Başlıklarınızın birbirine yakın olmaması gerekiyor, örneğin Ankara Kamera Güvenlik H1 başlığınız ise H2 başlığınız Ankara Kamera Güvenlik Firması olmamalıdır. Burada yaratıcılığınız kullanın.

16- Tema seçiminde çok dikkat edin, Ana sayfanın kullanışlı ve SEO uyumlu olması için ikonlar ve devamını oku türünde butonlar tekrara girdiği için sitenizin kalitesini düşürür. Bu aynı zamanda yazı resmi, yazı başlığı ve devamını oku butonunda bulunan 3 aynı link demektir. Tema seçerken belki de dikkat edeceğiniz en önemli nokta budur. Bir anda sorgu sayınızın oldukça fazla olmasına neden olabilir, Google bu sınırı maksimum 20 olarak belirtiyor.

17- Sitenizin sağlığını tek bir analiz aracından değil bir kaç değişik analiz aracından takip edin.